vybrat záclony do obýváku

Jak si vybrat záclony do obýváku

Jak si nejlépe vybrat záclony do obýváku, to je nesmírně živé téma, což dokazuje Vaše každodenní poptávka po tomto zboží. Každá paní domu si přeje, aby byl obytný prostor, ve kterém se potkává celá rodina i přátelé, krásný, útulný a reprezentativní. Proto obývací pokoj zařizuje s největší pečlivostí. Skutečná třešinka na dortu však přichází až na závěr – ve chvíli, kdy je třeba vybrat nové záclony a závěsy do obýváku. Podívejme se tedy blíže na téma Záclony do obýváku

Nabídka záclon je obrovská a stále se rozšiřuje. Záclony a závěsy si můžete vybírat z nepřeberného množství materiálů, vzorů a barev. Ke každému stylu se také hodí jiný typ ušití. Jak si ale v té záplavě vybrat?

Než si přijdete záclony do obýváku vybrat, zkuste se zamyslet nad tím:

 • jaké barvy a odstíny už jsou ve Vašem interiéru obsaženy
 • jaké vzory se ve Vašem interiéru objevují (například geometrické, zdobné, květinové…)
 • jaký máte styl interiéru (např. moderní, minimalistický, klasický, retro, romantický, country…)
 • jaký typ záclony se Vám nejvíce líbí (například jemná lesklá organza, hustěji tkaný praktický voál, přírodně působící batist, zvrásněný crash, luxusní vyšívané záclony apod.)
 • jaký způsob ušití se Vám nejvíce líbí (moderní pravidelný Wave systém, romantičtější Vlámské sklady, římské rolety, narážecí kroužky, obyčejná řasící páska…)
 • v jakém cenovém rozpětí se můžete pohybovat (u záclony si velmi orientačně cenu za materiál spočítáte tak, že šíři zakrývané plochy vynásobíte 2–3× podle toho, jak bohatě chcete mít záclony nařasené – a tuto míru vynásobíte cenou záclony v příslušné výšce.)
 • I když se to nezdá, záclony se vyrábějí v obrovské škále barev a odstínů. Základem jsou samozřejmě bílé a krémové záclony – a už tady můžete narazit na první úskalí. Ono totiž není bílá jako bílá a není krémová jako krémová. I u těchto „jednoduchých“ barev existují různé odstíny od zářivě sněhobílé přes tlumeně bílou až po přírodně bílou. Nebo u krémových odstínů od jemně krémové či žlutší smetanové, přes tmavší odstín šampaňského až po odstíny s lehounkým nádechem hnědé, zelené či šedé. Barevnice záclon potom pokračují přes všechny barvy a odstíny, na které si jen vzpomenete – a to jsme se ještě nedostali k barvám vzorů a jejich kombinacím!Jak si tedy vybrat barvu záclony do obýváku? Klasika jsou samozřejmě bílé záclony, ale vůbec se nemusíte obávat ani nejrůznějších barevných záclon. Je to jen otázka zvyku a dobrého výběru. Ideální je samozřejmě vzorek záclony přiložit přímo k zařízení interiéru (nebo aspoň barvy z interiéru pomocí různých ústřižků a vzorků přinést s sebou do prodejny).
 • Výběr Vám také značně ulehčí, když si uvědomíte, jestli ve Vašem interiéru převažují teplé, nebo studené odstíny barev. Platí přitom, že všechny barvy mají své teplé i studené odstíny – včetně bílé a černé. Jak studené, tak i teplé odstíny mají i všechny barvy, které se běžně považují za studené (modrá, zelená, šedá…) či za teplé (žlutá, červená, hnědá…). Obyčejně to spolu sluší teplým odstínům s teplými, nebo naopak studeným se studenými. Takže kdybyste chtěli například k vápenně (studeně) bílé stěně použít (teple) krémové záclony, nejspíš se nedočkáte toho, že tyto záclony interiér „proteplí“ (jak to často při výběru od zákazníků slýcháme), ale spíše budou ve výsledku takové záclony, byť jinak krásné, v této kombinaci působit jako zaprané. Podobně to funguje i u všech ostatních barev a odstínů.
 • 2. KOMBINACE VZORŮ

  Co se týká výběru vzorů na záclonách, i zde se otevírá široké pole pro nejrůznější kreace. Obecně platí, že byste to se vzory v interiéru neměli přehnat. Není tím řečeno, že se nemůžete pustit i do odvážnějších kombinací, jako jsou například nesmírně módní kombinace pruhů a květů a podobně. Nicméně je vhodné, když je jeden vzor či jedna sladěná kreace dominantní (může to být výrazný vzor na sedačce, vzor na tapetě, vzor na koberci, vzor na závěsu, nebo třeba vzor na zácloně) a zbývající plochy už by měly být co do vzorů spíše neutrální.

 • 3. STYL INTERIÉRU

  V časopisech občas bývají k vidění interiéry, které jsou cíleně zařízeny v duchu „hlavně žádný styl“ – a nemusejí vždy vypadat úplně špatně. Většinou ale jde o extrémy, ve kterých se zdaleka nebude cítit dobře každý. Nejčastěji interiér přeci jen nějaký styl má – a toho je pak dobré se držet. Každý styl vyžaduje něco jiného – například do klasického interiéru byste zřejmě nepoužili kovově lesklou organzu nařasenou na Wave systém a do minimalisticky zařízeného obýváku zase asi nevyberete vyšívané záclony.

 • 4. TYP ZÁCLONY

  Za posledních dvacet let se ve světě záclon mnohé změnilo. Zatímco kdysi bývaly z parádnějších záclon k mání prakticky jen žakárové záclony, dnes už je tento typ záclon považován spíše za přežitek, anebo přinejmenším za ty neobyčejnější záclony, jaké můžete dostat. Na jejich místo nastoupily mnohem dokonalejší, modernější a rozmanitější materiály. Jsou to zejména tyto:

  Záclony do obýváku z organzy
  Různobarevné záclony – organzy jsou nejluxusnějším typem záclonOrganza je tkaná velmi hustě z jemných vláken, látka však zároveň zůstává průhledná. Působí velmi lehce a vzdušně. Dražší cena je dána tím, že se tato látka tká mnohem déle a z více vláken než běžné tkaniny a dražší jsou i samotná vlákna, z nichž jsou záclony vyrobeny.

 • Záclony do obýváku – voály
  Voál je jeden z nejzákladnějších typů záclonVoál je relativně hustě tkaná hladká záclona, má však hrubší strukturu než organza. Je méně průhledná než organza, zato je však výhodnější na údržbu. Nepůsobí tolik luxusním dojmem jako organza, ale přesto je v současné době zejména pro svou praktičnost jedním z nejpoužívanějších druhů záclon.
 • Vyšívané záclony do obýváku
  Vyšívané záclony působí velmi zdobně, proto se využívají spíše do klasičtějších interiérů. Kdysi patřily vyšívané záclony mezi velmi luxusní zboží, v poslední době už se stávají cenově dostupnějšími. Výšivky většinou bývají na voálu nebo na jemné síťovině, která působí ještě luxusnějším dojmem. Výšivky se nacházejí buď jen u dolního okraje záclony a směrem nahoru pak už pokračuje jen hladká tkanina, nebo mohou být na zácloně rozmístěny celoplošně.
 • Batistové záclony do obýváku
  Batistové záclony mají plátnovou vazbu a vyznačují se přírodním vzhledem, třebaže se ve většině případů jedná o tkaninu ze 100% polyesteru. Přesto ale působí spíše jako jemné přírodní pláténko. Hodí se zejména k rustikálnímu a klasickému vybavení interiéru.
 • Crashované záclony do obýváku
  Crashované záclony jsou už z výroby mírně zvrásněné. Protože se nemusejí – a mnohdy ani nesmějí žehlit, neboť by ztratily svůj typický pomačkaný vzhled, jsou na údržbu velmi praktické. Crashované záclony patří svým způsobem k záclonové klasice. Nejde o extrémně moderní typ dekorací, nicméně stále existuje velká skupina lidí, kteří dávají přednost právě tomuto nadčasovému stylu.Hladké záclony do obýváku
  Hladké záclony se používají zejména jako doplněk ke vzorovaným závěsům nebo pro ty, kdo vyznávají spíše jednoduchý a čistý styl.
 • Síťované záclony do obýváku a „prší“
  Síťované záclony a takzvané „prší“ se využívají převážně v kancelářích a potom i všude tam, kde se hodí hladké jednoduché záclony. Svým čistým nerušivým stylem bez vzorů nechávají vyniknout kráse vzorovaných závěsů.Vitrážkové záclony
  Vitrážkové záclony se většinou úspěšně používají do kuchyňských oken, ale na okna do obýváku příliš vhodné nejsou. Jsou krátké, standardně se vyrábějí v šířkách od 30 do 90 centimetrů, někdy i více, a často bývají vyšívané. Vitrážkové záclony se mnohdy dají díky speciální výrobní technologii bez nutnosti složitého začišťování tvarovat do oblouků nebo jiných útvarů.
 • 5. ZPŮSOB UŠITÍ

  Nejen materiály, ale i způsoby ušití záclon doznaly za poslední léta mnoho změn.
  RETRO: Naši prarodiče a rodiče ještě záclony do obýváků řasili na jakési keprové pásky, kterými byly protaženy provázky. Řasení záclony spočívalo v tom, že se potahováním za provázky záclona našitá na pásce zřasila. Šlo to ale ztuha, povytažené provázky se musely stočit do klubíčka a to pak přišpendlit k zácloně, provázky se občas trhaly a v neposlední řadě řasení nebylo ani zdaleka pravidelné.

  NYNÍ je k dostání celá řada nejrůznějších dokonalých řasících pásek, které záclony a závěsy dokáží zřasit krásně, rovnoměrně, pravidelně a díky kterým je zavěšování a manipulace se záclonami zcela jednoduchá a rychlá. Záclony a závěsy na těchto moderních páskách vypadají skutečně dokonale.

  Mezi našimi zákazníky jsou nejoblíbenějšími způsoby ušití záclony do obýváku moderní pravidelný Wave systém, poněkud romantičtější Vlámské sklady, praktické římské rolety a v menší míře pak také řasení na narážecí kroužky, na poutka, na obyčejnou rovnou řasící pásku, nebo také záclony ušité jako japonské stěny. Způsob ušití záclon by se měl především odvíjet od stylu celého interiéru, a také samozřejmě od toho, co se Vám líbí.

   

  Při výběru řasení si všímejte dvou zásadních věcí:

  ZA PRVÉ, jestli je látka, kterou jste si na záclony a závěsy vybrali, vhodná pro daný způsob ušití. Zdaleka ne každá látka se totiž hodí na každý typ řasení. Například Wave systém vyžaduje měkké splývavé látky, aby pak vlny pěkně držely tvar. Římské rolety zase vyžadují látky, které “neuhnou“ a které se nebudou do žádného směru srážet.

  ZA DRUHÉ byste měli při výběru řasení záclony zohlednit i to, jaké máte nebo chcete mít garnýže. Také zde totiž platí, že k některým technikám je možné použít jen některé garnýže.

 • 6. CENOVÉ ROZPĚTÍ, V JAKÉM SE CHCETE POHYBOVAT

  V praxi se neustále setkáváme s tím, že si zákazníci neumějí ani přibližně představit, v jakých konečných částkách se při výběru té či oné látky zhruba budou pohybovat. Přesné výpočty jsou poměrně složité, navíc pro každý typ řasení je nutné počítat s jinou spotřebou, ale pro velmi hrubý odhad je výpočet, alespoň u záclon, celkem snadný. (U závěsů však musíte zohlednit ještě další věci, jako je šíře látky, počet pruhů, raport a podobně.)
  záclony si velmi orientačně cenu za materiál spočítáte tak, že šíři zakrývané plochy vynásobíte 2–3× podle toho, jak bohatě chcete mít záclony nařasené – a tuto míru vynásobíte cenou za metr záclony v příslušné výšce.

 • Příklad:Chcete záclonou zakrýt stěnu o šíři 4 metry, výšce 2,55 metru a záclona má být zřasena normálně. Zvolíte tedy záclonuo minimální výšce 260 cm. Množství, které budete potřebovat, spočítáte takto: 4m (šíře stěny) x 2m (normální řasení), což je celkem 8 metrů. Abychom se dopočítali orientační ceny za materiál, budeme tuto míru (8m) násobit cenou látky za metr. Jestliže tedy látka stojí 500 Kč/m, pak 8 metrů bude stát 4000 korun. Jestliže metr záclony bude stát 1000 korun, pak materiál na toto okno přijde zhruba na 8000 korun, a tak dále.

  Na paměti však mějte, že jde pouze o hrubý orientační odhad a cena je pouze za látku. Přesný výpočet pak ovlivní další faktory, především způsob řasení a velikost vzoru – u každého typu řasení se spotřeba počítá trochu jinak a vzor je nutné zohlednit proto, aby se pak na zácloně objevoval přesně v místech, kde se objevovat má.

 • DOBRÁ RADA

  Jedno anglické úsloví říká: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit laciné věci.“ Při výběru záclon a závěsů to platí stoprocentně.Při výběru nových záclon tedy vždy především dbejte na prvotřídní kvalitu materiálu, ze kterého budou záclony vyrobeny. Neslevujte ani z kvality ušití. Pamatujte, že záclony budete mít Vy i Vaše návštěvy neustále na očích a každá nedokonalost a špatná kvalita bude na záclonách vidět už z dálky.

 • Náš tip:

  • Ideálním způsobem nakupování záclon a závěsů je návštěva designéra přímo u Vás doma. Designér s sebou přiveze velké množství vzorků – většinou jich bývá několik velkých kufrů. Pomůže Vám s výběrem, vzorky záclon a závěsů si navíc budete moci přiložit k ostatnímu vybavení svého bytu, takže hned uvidíte, jestli budou do Vašeho interiéru slušet, nebo ne. Od designéra dostanete cenné rady. Pomůže Vám také s výběrem garnýže a poradí, jaký bude nejvhodnější způsob ušití pro Vaše nové záclony a závěsy. V neposlední řadě designér také provede zaměření, takže nebudete muset kvůli zaměřování kolem okna s metrem běhat Vy sami.