Klasický styl interiérů

Članky

Záclony a závěsy do obýváků

Klasický styl interiérů

Klasický styl interiérů je pravým opakem ultramoderního minimalistického stylu. Je zdobný, často až okázalý, využívá mnoha historizujících prvků. Pro naše účely jsme si dovolili spojit novodobý klasický styl s historizujícími a čistě starožitnými styly. Každá historická etapa měla svou módu a vlastní styl.

Můžete se rozhodnout ve svém interiéru využít prvky té které historické doby v menší či větší míře – interiér může být zařízen výhradně autentickým starožitným nábytkem, nebo také moderními replikami starožitného nábytku, mixem starožitného a moderního nábytku, starožitnými solitéry, nebo jen moderním nábytkem inspirovaným duchem některé historické doby. U každého takového interiéru pak budeme odlišně postupovat i při výběru závěsů a dekoračních látek. Moderní záclony a závěsy však rozhodně nesmí chybět.

Moderní záclony a závěsy v duchu klasického stylu

Klasický styl ve své novodobé podobě není až tak přísně svázaný historickými pravidly – jednotlivými historickými etapami se nechává spíše jen volně inspirovat a využívá mnoha tradičních prvků. Mohou to být různé ornamenty, květinové vzory, látkové tapety a tapety s přírodními motivy, vlněné koberce s orientálními vzory, syté přírodní barvy, bohaté řasení závěsů a četné ozdobné prvky. V klasickém interiéru velmi často najdeme tmavší dřevěný zdobný nábytek spíše zaoblenějších tvarů a v celém interiéru mnohé ozdobné detaily a dekorační předměty.

V praxi se klasický styl ve své modernější podobě vyskytuje mnohem častěji než čistě starožitné styly, neboť v sobě skrývá zároveň krásu, bohatost a útulnost historických interiérů i lehkost a praktičnost moderní doby. Příznivci novodobého klasického stylu nutně nemusejí historická pravidla dodržovat až „do puntíku“. Naopak si v mnohem větší míře si mohou dopřávat moderních materiálů i dezénů. Obzvláště u tohoto stylu je však třeba používat notnou dávku soudnosti a vkusu, aby ve výsledku interiér nepůsobil nevkusně, kýčovitě či přeplácaně.

Oproti klasickému stylu ve své umírněnější moderní podobě se čistě starožitné a historizující interiéry většinou vyznačují mnohem bohatší zdobností a okázalostí. Tímto vznosným, honosným a nákladným stylem se pyšní poměrně málo interiérů, většinou jde spíše o zámky, reprezentační místnosti, luxusní hotely a interiéry v historických domech. Majitelé těchto interiérů často bývají sběratelé starožitností a cenné starožitné kusy nábytku rádi nechávají vyniknout ve stylovém prostředí.

Ke starožitnému stylu řadíme styly spadající do období zhruba mezi 17. a 19. stoletím, tedy od baroka k secesi (tj. renesance, baroko, rokoko (styl Ludvíka XV.), klasicismus, styl Ludvíka XVI., empír – klasicismus, biedermeier, historismus i secesi). Každý z těchto stylů má svá specifika, která je třeba ctít. Dekorace do těchto interiérů je třeba volit velmi citlivě a individuálně. U moderních záclon a závěsů by se obecně měla dodržovat zásada přírodních a tradičních materiálů i zpracování. Chybou zřejmě nebude hedvábí, vlna, samet, mosaz a další ušlechtilé přírodní materiály. Záclony nejspíše vyberete mezi batisty a jemnými mušelíny.

Co ke klasickému stylu vybírat nebudeme:

K interiéru v klasickém stylu rozhodně nesáhneme pro materiály s umělým či kovovým leskem a s jakýmikoliv moderními vzory. Vhodné nebudou ani moderní způsoby řasení, jako je například Wave systém či narážecí kroužky. Slušet sem nebudou ani japonské stěny, rolety či plissé.

Co se sem hodí:

U klasického stylu se ke slovu dostávají především středně těžké a těžké závěsové látky nebo vypodšívkované hedvábné záclony a závěsy, které jsou i dnes velmi moderní. Krásně zde vyniknou rovněž vyšívané závěsy, co vždy vypadají velmi luxusně. Hodí se sem především ornamentální vzory a přírodní motivy. Slušet sem budou oblé tvary, husté řasení, ozdobné úvazy, paspule, třásně a střapce, volány, pelmety.

Kromě řasení na tradiční řasící pásku budou k novodobému klasickému stylu lichotit i romantické Vlámské sklady. Z garnýží se budou nejvíce hodit klasické mosazné garnýže nebo luxusní italské garnýže Mottura. Dobrou službu zde udělají i „skryté“ – tedy technické garnýže, které bývají schovány za předním volánem a není je vidět.

Moderní záclony a závěsy zde zastřešují opravdu široký sortiment produktů, které můžeme nabídnout v našem dekoratérském studiu. Pokud se nemůžete rozhodnout, rádi vám s vaší volbou pomůžeme a doporučíme konkrétní látky, které se budou hodit do vašeho interiéru. Moderní záclony a závěsy u nás pořídíte i za velmi příznivou cenu, takže s jejich zakoupením rozhodně nemusíte váhat.

Co k Vám designér s sebou nejspíš přiveze:

– jednobarevné moderní záclony
– vzorované záclony
– moderní závěsy s klasickými vzory
– vybrané vyšívané závěsy – podle zadaného cenového rozpětí
– vybrané značky Haute couture – podle zadaného cenového rozpětí

 

zaclony praha

Jak si zútulnit obývací pokoj

Každý z nás usiluje o to, aby jeho bydlení bylo co nejútulnější a nejpříjemnější. Zkrátka takové, abychom se v něm cítili jako doma. Pravděpodobně nejvíce času trávíme v obývacím pokoji, kde relaxujeme u televize, lenošíme v křesle u šálku kávy nebo tady přijímáme návštěvy. Aby na nás ani na naše hosty nepůsobila místnost cize, studeně, neosobně a prázdně, musíme ji správně vybavit. Někdy postačí drobnosti, třeba doplnit vhodné dekorace nebo dát na okno záclony a závěsy a celý pokoj rázem ožije.

 

Dodejte mu pocit zabydlenosti

Skutečný pocit zabydlenosti však dodává místnosti nábytek, který hraje velmi důležitou roli. A to platí nejen u malých prostor, ale především u těch velkých, které bez něj postrádají jakoukoli příjemnou atmosféru. Vybírejte kusy, které jsou nejen praktické a poslouží jako úložný prostor, ale také originální, co ozvláštní a zaplní pokoj. Pokud to lze, upřednostňujte oblé tvary, působí totiž útulněji. S množstvím nábytku to nepřehánějte, ať prostor nepůsobí přeplácaně a necítíte se v něm stísněně. Na druhou stranu se ale ani nedržte při zemi – příliš velká strohost by působila chladně. Ideální je zlatá střední cesta. Rozhodně by tady neměla chybět pohovka, konferenční stolek a lehká a vzdušná obývací stěna.

 

Nepodceňte rozmístění

Nepodceňte ani správné rozmístění jednotlivých kusů a snažte se utvořit vyvážený prostor. Podle tvaru obývacího pokoje si ujasněte, kde utvoříte „centrum“, které na první pohled upoutá každého příchozího. Rozestavět nábytek můžete do středu místnosti – to je klasika, která nikdy nezklame, šikovným řešením je také rozmístění podél stěn nebo netradičně do diagonály. Prostor můžete rozdělit také podle účelu, prostornější pokoje umožňují například zřízení pracovního koutku – stačí sem umístit rohový stůl, které nejen vyplní prázdný kout, ale také šetří místo v interiéru. Vytvořit zde můžete také jídelní zónu. U kulatého jídelního stolu se komfortně nasytí celá rodina, kruhové sezení navíc působí velmi esteticky. Vyžaduje však větší nároky na prostor, potřebujete-li s místem šetřit, pak volte úspornější čtvercové nebo obdélníkové stoly, které přirazíte ke stěně. A pak už můžete všechny členy domácnosti pozvat k pořádné hostině!